Dodávatelia

Oleje na zruby a chaty

Existuje veľa „zaručene najlepších“ postupov pri povrchovej úprave zrubových stavieb a dreveníc. V konečnom dôsledku ide vždy o to isté - dosiahnuť „pekný“ povrch a urobiť to čo najlacnejšie. Konečný zákazník je často zavádzaný skreslenými informáciami a podľa toho sa aj rozhoduje.

Pokiaľ chceme urobiť trvácny povrch, nie je možné brať zreteľ len na obdobie, pokiaľ bude stavba nová. Veľmi dôležitým faktorom pre konečného zákazníka (majiteľa stavby) je možnosť následnej údržby. Neexistuje totiž žiadny náter na drevo, ktorý nebude potrebné v budúcnosti udržiavať.

Taktiež je veľmi dôležitá impregnácia dreva vhodným prostriedkom (PNtech IMPRÄGNIERGRUND W213) na ochranu proti drevokaznému hmyzu, drevokazným hubám, či zamodraniu. Vzhľadom na to, že táto impregnácia je bezfarebná, nie je ju možné po dokončení povrchu identifikovať, teda si byť istý jej aplikáciou. Preto je častým javom, že táto impregnácia sa z hľadiska ušetrenia nákladov vynecháva a priamo na drevo sa aplikujú ďalšie vrstvy. Absencia tejto impregnácie sa prejaví až po dlhšej dobe, ale to už môže mať pre stavbu fatálne následky. Hoci je zrubový dom „skladačkou“ po dokončení už nikdy nebude možné jeho jednotlivé časti vymeniť. Preto je dodržanie predpísaných postupov povrchovej úpravy pri týchto stavbách veľmi dôležité.

Zrubový dom sa po čase začne zoschýnať. S týmto javom je rátané už pri jeho projektovaní a sú tomu prispôsobené všetky jeho konštrukčné prvky.

Napr. okná a dvere sú v stavbe osadené s dostatočnou rezervou, aby sadanie stavby neovplyvnilo v budúcnosti ich funkčnosť.

Čo však s priečnymi prasklinami, ktoré procesom zoschýnania vzniknú?

Nie je možné zrovnávať povrchovú úpravu drevenej chaty zhotovenej z hobľovaných profilov so zrubovou stavbou. Rezivo, z ktorého sú vyrobené profily, sa pred hobľovaním suší. Takže jeho ďalšie zosychanie je minimálne a preto na jeho povrchu vznikajú praskliny len vo veľmi obmedzenej miere. V tomto prípade je možné na povrchovú úpravu takejto chaty použiť aj tenko-vrstvové nátery či už na vodnej, alebo na syntetickej báze. Pri zrubovej stavbe sa však takáto povrchová úprava v žiadnom prípade neodporúča.

Pri zosychaní jednotlivých blokov zrubu vznikajú praskliny. Tieto praskliny svojím vznikom vyvolávajú veľké pnutie, ktorého následkom je praskanie povrchovej úpravy, ktorá na povrchu vytvorila hoci aj tenký film. Pôsobením poveternostných vplyvov sa cez praskliny dostáva pod tento lakový film voda a degraduje celú povrchovú úpravu. Vo veľa prípadoch, pokiaľ sa tento problém včas nepodchytí, podklad na týchto miestach sčernie a drevo začne hniť. Oprava povrchovej úpravy sa v tomto prípade v žiadnom prípade nezaobíde bez veľmi pracného brúsenia povrchu. Keďže sa nejedná o ploché povrchy, takmer vždy sa brúsenie vykonáva ručne a s tým sú spojené aj nemalé náklady.

Povrchová úprava vhodným olejom na vonkajšie použitie (PNtech AUSSENÖL), teda aj na zrubovú stavbu, počíta nie len s tým aby bol povrch dokonalý z hľadiska prírodného vzhľadu a životnosti povrchovej úpravy. Veľmi veľkou výhodou je následná údržba takýchto povrchov.

Po určitom čase je potrebné urobiť údržbu každého náteru. Pri olejovaných povrchoch je však postačujúce očistenie povrchu od prachu a iných nečistôt. Je to možné urobiť ručne kefou a vodou so saponátom, prípadne vodou s tlakovým čističom.

Po vyčistení a po dôkladnom vyschnutí povrchu sa aplikuje olej v konkrétnom odtieni. Z hľadiska životnosti povrchu sa odporúča vždy aplikovať ako poslednú vrstvu transparentný olej.

Olej ako taký na povrchu nevytvorí filmový povlak. Vsiakne do hĺbky podkladu a vytvorí vode odpudivý povrch nie len na povrchu, ale aj vo svojej mikroštruktúre. Tým je zabezpečená ochrana dreva proti vlhkosti, ale zároveň je povrchu umožnené „dýchať“.

Samostatnou kapitolou je dôraz na povrchovú úpravu priečnych rezov. Zrubové domy sa vždy najskôr postavia na mieste výroby a až následne sa stavajú na mieste určenia. Pri týchto procesoch používa na skracovanie jednotlivých častí prevažne retiazková píla. Priečny rez po použití takejto píly je veľmi „zubatý“, pórovitý a náročný na povrchovú úpravu, ktorej úlohou je zabrániť pôsobeniu vody. Preto sa na tieto časti stavby odporúča po ukončení povrchovej úpravy ešte naniesť transparentný vosk (PNtech STIRNKANTENWACHS), ktorého úlohou je zaplnenie pórov. Použitie tohto vosku nemá žiadny vplyv na konečný estetický vzhľad.

Aplikačné predpisy: